پنجشنبه, ۲۸ تیر ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-07-18
کد خبر: 2103 |
تاریخ انتشار : ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۹ | ارسال توسط :
۰
3
ارسال به دوستان
پ

به مناسبت فرا رسیدن روز دهیار و همچنین اهدای ۱۲ احکام مستمری بگیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستائیان و عشایر شهرستان باشت مراسمی با حضور فرماندار باشت ،عیسی کریمی مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستائیان و عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد ، بخشدارمرکزی باشت، بخشدار بخش بوستان ، دهیاران شهرستان و مستمری بگیران در سالن […]

به مناسبت فرا رسیدن روز دهیار و همچنین اهدای ۱۲ احکام مستمری بگیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستائیان و عشایر شهرستان باشت مراسمی با حضور فرماندار باشت ،عیسی کریمی مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستائیان و عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد ، بخشدارمرکزی باشت، بخشدار بخش بوستان ، دهیاران شهرستان و مستمری بگیران در سالن فرمانداری برگزار شد.

در این آیین از دهیاران بخش مرکزی باشت و بخش بوستان با اهدای لوح سپاس تجلیل شد.

بخشدار مرکزی شهرستان باشت در این آیین با تبریک ۱۴ تیر روز شهردار و دهیار گفت:
در تقویم جمهوری اسلامی ایران روز ۱۴ تیر ماه به نام دهیاری و شهرداری نامگذاری شده و قانون تاسیس دهیاری خودکفا در روستاها تصویب شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صدای باشت مهرداد انباز پور افزود: این روز نقطه عطف پیوند حاکمیت با مشارکت مردمی در عرصه مدیریت محلی در مناطق روستایی است که به برکت وجود دهیاریها و حضور و همکاری مردم در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها و سیاستها و برنامه ریزی موثر دولت محترم پیشرفتهای چشمگیری در محرومیت زدایی مناطق روستایی ایجاد شده است که به وضوح قابل مشاهده و قابل لمس است .

وی بیان کرد: دهیاری ها بعنوان بازوان توانمند اجرایی شوراهای اسلامی روستاها در پیوندی کار آمد که نشان از جایگاه بسیار بالایی این نهاد نوپا در کشور دارد به فعالیت می پردازند.
انباز پور عنوان کرد: در روستاهای دارای دهیاری خدمات بسیار زیاد و ارزنده ای در حوزه عمران و آبادانی روستاها از محل اعتبارات دهیاری ها شامل جدول گزاری احداث پارک، ساخت پل ها مبلمان روستایی ساخت تابلو معابر و کوچه ها ایجاد فضای سبز کارهای فرهنگی در حوزه ایثار و شهادت، آسفالت معابر و کوچه ها ، ایجاد کانال هدایت آبهای فصلی و سطحی و … صورت گرفته است.

بخشدار مرکزی باشت ابراز داشت: انجام این خدمات در سالهای اخیر به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی و تلاش های دولت تدبیر و امید و پیگیری های نماینده محترم شهرستان باشت در مجلس شدت بیشتری گرفته و این خدمات مهاحرت معکوس از شهر به روستاها را در پی داشته است.

وی افزود: با توجه به نامگذاری هفته دهیاری از ۱۴ تا ۲۰ تیر بهترین فرصت است که دهیاران گرامی خدمات صورت گرفته در روستاها را به مردم اطلاع رسانی کنند.

انباز پور در خصوص اعتبارات عمرانی نیز خطاب به دهیاران گفت: دهیاران محترم باید توجه داشته باشند پروژه هایی را که برای بودجه دهیاری تعریف و پیشنهاد می دهند باید بر اساس اولویت و نیاز روستا باشند.

وی گفت: به طور مثال اگر در روستایی ۱۰ پروژه قابل اجراست دهیاران باید اولویت بندی کنند و پروژه ها را بر اساس نیاز روستا پیشنهاد دهند و در وهله دوم نیز هر گونه هزینه ای از محل اعتبارات دهیاری باید به تصویب شورای محترم روستا برسد و پس از تصویب شورا جهت تطبیق با قانون و بودجه پیشنهادی دهیاری در کمیته انطباق مطرح و پس از تطبیق با قانون دهیاری هزینه را انجام دهند.

انباز پور بیان کرد: در وهله سوم نیز پروژه هایی قابل اجراست که در بودجه دهیاری پیشنهاد و تعریف شده باشد و اگر اجرای پروژه ای توسط دهیاری به شورا پیشنهاد و به تصویب شورا هم برسد اما در بودجه پیشنهادی تعریف نشده باشد قطعا در کمیته انطباق تایید نخواهد شد پس لازم است این موارد به دقت رعایت شوند.
وی گفت: از تلاش و زحمات دهیاران که در عرصه خدمت رسانی به روستاها و همچنین همکاری با فرمانداری، بخشداری، ادارات، نهادها و سازمانها در حوزه های مختلف از جمله آتش سوزی ، سیل ، استقبال از مهمانان و مسافران نوروزی تلاش می کنند تقدیر و تشکر می کنم.
بخشدار مرکزی باشت در پایان ابراز داشت: طی مدتی که آقای حسینی بعنوان فرماندار باشت منصوب شده اند همیشه و در همه شرایط برای خدمت رسانی به روستاها تلاش و توجه ویژه ای داشته اند و نهایت همکاری را با بخشداران و دهیاران داشته که از طرف خودم و دهیاران شهرستان بویژه دهیاران بخش مرکزی نهایت تقدیر و تشکر را داریم و به رسم یادبود و به پاس قدردانی از زحمات ایشان لوح یادبودی از بخشداری و دهیاران بخش مرکزی اهدا خواهد شد.
مجید محمدی فر بخشدار بوستان با تبریک روز شهرداری و دهیار گفت: دهیاری ها نهادی عمومی برخواسته از بطن مردم برای خدمت رسانی به مردم است و با تشکیل دهیاری ها و شوراها در روستاها زمینه برای مشارکت مردم در امر تصمیم سازی و عرصه مدیریتی در روستاها و مدیریت ها محلی فراهم شده وامروز به برکت تلاش دهیاران شاهد شکوفایی و توسعه روستاها هستیم .
وی افزود: با فعالیت دهیاران زمینه برای توسعه روستاها فراهم شده و مهاجرت از روستاها به شهر نه تنها کاهش پیدا کرده است بلکه مهاجرت معکوس در دستورکار قرار گرفته و روزانه بخشی از جمعیت شهری به روستاهایی که امکانات زیرساختی در آنها مهیا شده در حال مهاجرت هستند که نوید بخش روزهای روشنی برای روستاهای شهرستان است.
بخشدار بوستان بیان کرد: دولت تدبیر و امید در طول شش سال گذشته نگاه ویژه وعمیقی به روستاها داشته است و طرح ها و اقدامات خوبی در حوزه روستاها توسط دولت اجرایی شده و شاهد روند توسعه و شتاب بخشی روستا هستیم.
محمدی فر اظهار داشت: طبق آمار معاون عمرانی وزارت کشور، از سال ۱۳۸۲ که دهیاری ها تاسیس شد تاکنون افرون بر ۱۹ هزار میلیارد تومان اعتبار به حساب دهیاری های سراسر کشور واریز شده که در مجموع ۱۹درصد در دولت های قبل و ۸۱ درصد این اعتبارات در دولت های یازدهم و دوازدهم به حساب دهیاری ها واریز شده است.
وی گفت: سرانه روستاییان تا قبل از دولت یازدهم ۷۴ هزار تومان بوده که در پایان سال ۹۷ این سرانه به ۲۴۰ هزارتومان افزایش پیدا کرده است و در حوزه سرانه شهری نیز تا قبل از دولت یازدهم ۶۰۰ هزار تومان بوده که این سرانه نیزهم اکنون به بیش از یک میلیون و۵۰ هزار تومان افزایش یافته است که بیانگر نگاه ویژه دولت به روستاها و شهرها است.
محمدی فر عنوان کرد: در بخش بوستان شهرستان باشت در سال گذشته افزون بر یک میلیارد تومان اعتبار به حساب دهیاری ها واریز و در دو حوزه عمرانی و جاری هزینه شده است .
وی بیان کرد: پروژه های مختلفی از سوی دهیار ها و بنیاد مسکن برای بخش بوستان اجرا شده و در هشت ماهی که خدمت دهیاران بخش بوستان بوده ایم حدود ۶ روستا آسفالت شد و در بخشی از روستا ها نیز جدول گذاری و کانال آب های سطحی و سنگ فرش انجام شده است.
عیسی کریمی مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کهگیلویه و بویراحمد در آیین روز دهیار و اهدای ۱۲ احکام مستمری بگیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستائیان و عشایر شهرستان باشت گفت: در بهمن ماه ۹۷ همایشی را در شهرستان باشت برگزار و حکم ۳۰ خانوار از مستمری بگیران صندوق بیمه روستائیان وعشایر را اهدا کردیم و از ان زمان تاکنون نیز ۱۲ خانوار دیگر در شهرستان باشت مستمری بگیر و حقوق بگیر شدند و مایه خوشحالی است که این خدمات را به جامعه هدف ارایه کنیم.
وی بیان کرد: صندوق بیمه روستائیان و عشایر این فرصت را برای تمام کسانی که سن آنها بالای ۱۸ و زیر ۵۰ سال است را در شهرستان باشت و روستاها فراهم آورده تا بتوانند از یک حقوق مستمر و ماهیانه چه در زمان بازنشستگی ، فوت سرپرست یا از کارافتادگی کلی برخوردار باشند.
کریمی افزود: در شهرستان باشت افرادی با پرداخت حداقل سه یا چهار ساله، حقوق های بالای ۵۰۰ هزار تومان مستمری دریافت می کنند.
وی ابراز داشت: تا پایان سال ۹۷ در بخش مرکزی و بخش بوستان شهرستان باشت حدود یکهزار ۵۰۰ خانوار زیر پوشش صندوق بیمه روستائیان و عشایر قرار گرفته اند و مجموعی که باید تا به امروز در شهرستان باشت زیر پوشش صنوق بیمه ببریم سه هزارو ۸۵۰ خانوار است لذا آمار مطلوبی است اما دوست داریم جشن صد درصدی را برپا کنیم.
وی با اشاره به اینکه در سال ۹۸ نیز ۲۱۳ خانوار سهمیه شهرستان باشت در صندوق بیمه روستائیان و عشایر است گفت: در بیمه روستائیان و عشایر ۷۰ درصد حق بیمه را دولت پرداخت می کند یعنی ۲۷۰ هزار تومان تومان حداقل سهم یک روستایی بوده و حداکثر آن نیز ۶۶۰ هزارتومان بابت یک سال است که دو برابر این مبلغ را دولت پرداخت خواهد کرد .
وی خطاب دهیان شهرستان باشت گفت: دهیاران باید خود و خانواده هایشان را در صندوق بیمه روستائیان و عشایر بیمه کنند و مطمئن باشند که کسی در این صندوق ضرر نخواهد کرد.
کریمی عنوان کرد: در حال حاضر نهادهای حمایتی افرادی که از طریق پوشش بیمه ای مستمری بگیر شوند را قطع می کنند اما با دستور العمل جدید معیارهایی را قرار داده اند و این دستور العمل به کمیته های امداد سراسر کشور ابلاغ شده که اگر حقوق بیمه روستایی آنها کم باشد با مبلغی که کمیته امداد به انها پرداخت می کند اینها را به سطحی می رساند که نارضایتی نداشته باشند.
مسعود حسینی فرماندار باشت نیز در این ایین با تبریک دهه کرامت و گرامیداشت روز شهرداری و دهیار گفت: جا دارد از تلاش دهیاران شهرستان باشت که در حوزه پروژه های عمرانی روستاها خدمات شایسته ای را انجام داده اند و در ستاد خدمات سفر کمک کار ما و ادارات شهرستان بودند تقدیر کنم .
وی بیان کرد: در حال حاضر دهیاران تلاش می کنند که در بحران ها و آتش سوزی ها در کنار مسئولان ادارات باشند و با حضور خود طبیعت را از نابودی نجات دهند.
وی به فلسفه وجودی دهیاران و تشکیل دهیاری ها و شوراها اشاره کرد و گفت: یکی از دلایل ایجاد دهیار و شورا این است که بخشی از اختیارات دولت در اختیار مردم قرار گیرد و نوعی کوچک سازی در بدنه دولت صورت پذیرد و اینکه دهیاران در روستاهای خود تصمیمی گیری کنند زیرا دهیاران بیشتر در جریان امور روستاها برای اجرای پروژه های سودمند و اولویت ها هستند.
حسینی ابراز داشت: دهیاران چون از جنس مردم روستا هستند زبان یکدیگر را بهتر می فهمند
و وقتی موضوعی پیش بیاید یا بخواهند پروژه ای را اجرایی کنند راحت تر مشکلات و معضلات را برطرف می کنند به همین خاطر دولت این اختیارات را به دهیاران داد تا بخشی از کارهای روستا را انجام دهند و دولت نیز ناظر بر عملکرد دهیاران است.
وی افزود: علیرغم حقوق و اعتبارات کمی که به دهیاران داده می شود اما کارهای خوب و قابل توجهی را در روستاها انجام می دهند و شکل روستاها را تغییر داده اند و باز هم انتظار داریم که تلاش دهیان بیشتر شود و خدمات بهتر و بیشتری را به مردم ارائه دهند.
فرماندار باشت عنوان کرد : امسال چالش هایی از جمله تحریم های ظالمانه که علیه مردم اعمال شده و فشار زیادی بر مردم وارد کرده است را داریم و موضوع دیگر نیز بحث انتخابات است که وظایف ما را به عنوان مسئولان شهرستان و همچنین دهیاران به عنوان زیر مجموعه وزارت کشور دوچندان می کند.
حسینی افزود: دهیاران با ارتباطاتی که با مردم دارند باید ضمن ایجاد انگیره، شرایط را برای حضور حداکثری آنها در انتخابات فراهم کنند و ما نیز به عنوان فرماندار و بخشداران شرایطی را فراهم خواهیم کرد که مردم به راحتی پای صندوق بیایند بدون اینکه از یک نماینده یا گروه خاصی جانبداری کنیم .
وی گفت: زمینه را آماده می کنیم تا مردم به هر کاندیدایی که خواستند رای بدهند هر چند مردم خود اگاهی دارند که به چه کسی رای دهند و چه فردی برای شهرستانشان مثمر ثمر هست و کارایی دارد و در بحث پروژه های عمرانی و خدمات مختلف مفید است.
فرماندار باشت در ادامه به خدمات صندوق بیمه روستائیان و عشایر اشاره کرد و ابراز داشت: یکی از امتیازاتی که الان برای روستانشینان در نظر گرفته شده بیمه روستایی است که انتظار می رود دهیاران به مردم اطلاع رسانی کنند تا هم از مزایای صندوق بیمه روستائیان و عشایر بهر مند شوند و هم برای ثبت نام انگیزه پیدا کنند.
وی در پایان گفت: کشاورزان و عشایر ما به چنین بیمه هایی برای دوران بازنشستگی و مواقع حوادث نیاز دارند .
خبرنگار : فتح الله پوران پو

    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری تحلیلی صدای باشت در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید