دوشنبه, ۴ تیر ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-06-24
کد خبر: 63922 |
تاریخ انتشار : ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۱ | ارسال توسط :
۰
1
ارسال به دوستان
پ

امام جمعه باشت: همه برای حمایت از جوانی جمعیت پای کار آیند به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صدای باشت، حجت الاسلام گنجه ای در دیدار با خانواده‌های دارای بیش از سه فرزند که به مناسبت گرامیداشت هفته ملی جمعیت برگزار شد، اظهار کرد: اکنون یکی از مهم‌ترین رسالت‌ها توجه به قانون جوانی جمعیت است و […]

امام جمعه باشت:

همه برای حمایت از جوانی جمعیت پای کار آیند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صدای باشت، حجت الاسلام گنجه ای در دیدار با خانواده‌های دارای بیش از سه فرزند که به مناسبت گرامیداشت هفته ملی جمعیت برگزار شد، اظهار کرد: اکنون یکی از مهم‌ترین رسالت‌ها توجه به قانون جوانی جمعیت است و باید تلاش کنیم تا همه برای حمایت از اجرای این قانون پای کار باشیم.

وی ادامه داد: آمار نشان می‌هد خانواده‌ها هر سال اقبال بیشتری به داشتن چند فرزند پیدا می‌کنند و این مهم در رشد و جوانی جمعیت مؤثر خواهد بود.

امام‌ جمعه باشت بیان کرد: خدا به شما لطف کرده و این فرزندان را به‌عنوان امانت در اختیار شما قرار داده است، رسیدگی به این فرزندان، تربیت آن‌ها و حفظ کرامت انسانی آن‌ها بسیار مهم است و این امانت‌های الهی در فضای بسیار مناسبی باید رشد کنند.

حجت الاسلام گنجه ای با توجه به در پیش بودن روز ملی جعیت اظهار داشت:در آستانه روز ملی جمعیت و جوانی جمعیت هستیم تقریبا بیش از ۳۰ سال از سیاست کاهش جمعیت در اواخر دهه ۶۰ یک گفتمانی ایجاد شد و فرهنگ سازی صورت گرفت.
حجت الاسلام گنجه ای درباره مفهوم گفتمان عنوان کرد؛گفتمان منظور یعنی رایج شدن یک شعار مثل انرژی هسته ای حق مسلم ماست.
وی با اشاره به گفتمان کاهش جمعیت اواخر دهه ۶۰ افزود:بحث کاهش جمعیت به گفتمانی تبدیل شد شعاری مثل فرزند کمتر زندگی بهتر گفتمان شد.
وی ادامه داد:گفتمان یعنی مطالبه عمومی مردم و آن فرهنگی که همه‌ی مردم آن فرهنگ را قبول کنند.کاهش جمعیت در اواخر دهه ۶۰ به توصیه کارشناسان توصیه شد و من به یاد دارم قرار بود در یک شیب ملایم جمعیت کاهش پیدا کند و حالا نمیدانم بگویم خیلی خوب کار شد یا محکم در این مورد کار شد که در عرض ۵ یا ۶ سال این گفتمان به سرانجام رسید و یکی دو فرزندی هنجار شد و هنجار شد که هر خانواده ای یکی فرزند و نهایتا دو فرزند داشته باشد و به غیر از این ناهنجار بود.
خطیب جمعه باشت با اشاره به نظرات کارشناسان تصریح کرد:اما امروز همه دانشمندان علوم مختلف به این نتیجه رسیدند که باید جمعیت افزایش پیدا کند این فقط در ایران اسلامی نیست و همه کشورها این را شروع کردند همانطور که در بسیاری از کشورها سیاست کاهش جمعیت را شروع کردند و خیلی ها هم پشیمان شدند و گفتمان افزایش جمعیت راشروع کردند.
وی عنوان کرد:اگر میخواهیم مسئله جوانی جمعیت و فرزندآوری نهادینه بشود باید گفتمان سازی شود نهادهای مختلفی که در کشور هستند مخصوصا در مجلس شورای اسلامی این را باید به عنوان طرح یا دولت محترم به عنوان یک لایحه به مجلس تقدیم کند البته کارهای خوبی هم شده این جوایز و هدایایی که برای فرزندآوری تعلق می‌گیرد خوب است اما کافی نیست دولت باید همت بیشتری کند مجلس باید ریل گذاری کند و مردم هم انشاءالله همراهی کنند اگر این مسئله اتفاق افتاد همانطور که کاهش جمعیت مسئله سخت تری بود افزایش جمعیت راحت تر است لذا اگر این مورد گفتمان شد مردم هم پای کار خواهند آمد.

حجت الاسلام گنجه‌ای با توجه به نزدیک شدن به شروع کار مجلس جدید در توصیه‌هایی خطاب به نمایندگان جدید الورود به مجلس اظهار داشت: علی رغم تخلفاتی که در انتخابات بود ولی اصل انتخابات یک مسئله پربرکت است یک مسئله‌ای است که در کشور وقتی اتفاق بیفتد مردم امید تغییر را دارند مردمی که مشکلات معیشتی،اقتصادی داشتند و علی‌رغم این مشکلات پای صندوق آمدند ۴۰ تا ۴۵ درصد مردم پای صندوق آمدند و لذا این تکلیف نمایندگان جدید را که تقریبا از ۲۹۰ نماینده حدود ۱۷۴ نماینده هستند را تکالیفی سنگینی را بر عهده این عزیزان قرار خواهد داد.
حجت الاسلام گنجه‌ای عنوان کرد :توصیه‌هایی به نمایندگان منتخب عرض میکنم توصیه اول این است تلاش مومنانه و رفیقانه داشته باشید نه رقیبانه فصل رقابت تمام شد الان باید رفاقت برای خدمت باشد نه رقابت برای قدرت! این را مردم از ما نمی پذیرند که فضا را به سمت رقابت برای قدرت ببریم بلاخره وظایف دولت و مجلس مشخص است نهادهای مختلف وظایفشان مشخص است هرکسی در اون حیطه‌ای که کار میکند وظیفه خودش را بداند رفیقانه و در کنار هم مردم این فضایی که گاهی اوقات ترسیم میشود مردم از ما مسئولین قبول نمیکنند میگویند رای دادیم باید بهبود در معیشت و اقتصاد را ببینیم حالا نهایتا در دولت،مجلس و با رای مردم است دولت ،مجلس و سایر نهادها مستقیم و غیر مستقیم به برکت انقلاب با رای مردم است لذا تلاش مومنانه و رفیقیانه را مسئولین فراموش نکنند.
وی تصریح کرد :توصیه دوم ۱۷۴ نماینده تازه نفس داریم این ها سابقه نمایندگی دارند یا نه اگر دارند خوب به قوانین مسلط هستند ،قانون اساسی را مطالعه کردند آن‌هایی که جدید الورود هستند یعنی سابقه نمایندگی ندارند دو کار مهم باید انجام دهند اول قانون اساسی را مطالعه کنند قانون اساسی چی گفته خط کشی‌های اصلی ما در قانون اساسی است ،تسلط به حق مردم ،به حقدولت ،به

وظایف مردم ،به وظایف نمایندگی ،دولت و رهبری باید داشته باشند ،اسناد بالادستی را مطالعه بفرمایند.
وی افزود :دوم که مهم تر از اولی هست آشنایی با گفتمان حضرت امام و مقام معظم رهبری این رهبر حکیم فرزانه است باید ببینند ملاک حضرت امام از این انقلاب چه بود یاری مستضعفین ،بهبود وضع مردم که امروز الحمدلله به برکت مردم این همه خدماتی که می بینیم به برکت انقلاب است در مسئله فرهنگی ما مشکلی نداریم در بسیاری مسائل ما جلو هستیم در علم و پیشرفت جلو هستیم و در بحث اقتصاد و معیشت مسئولین و بلاخص نمایندگان جدید باید تلاش داشته باشند..
حجت الاسلام گنجه ای در توصیه سوم خاطر نشان کرد:توصیه سوم جانمایی واقعی و به دور از احساس در کمیسیون‌ها ،کمیته‌ها،فراکسیون های مجلس شورای اسلامی که این باید بر اساس تجربه و تخصص باشد اگر نمایندگان سر جای اصلی خود باشند در دولت هم بدین صورت است اگر انسان متخصص نباشد تضییع حق دولت و مردم خواهد بود در مجلس هم مسئولین و نمایندگانی که راه پیدا کردند باید سرجای خود باشند.
وی تصریح کرد :توصیه چهارم تلاش مجاهدانه و شبانه‌روزی برای مشکلات معیشتی و اقتصادی فصل فصل رفاقت برای این مردم شریف که همیشه پای کار نظام و این انقلاب است و شعار هم مشخص است جهش تولید با مشارکت مردم و این را مد نظر خودشان قرار دهند.

حجت‌الاسلام گنجه ای با اشاره به دهه کرامت اظهار داشت:در دهه کرامت هستیم و میلاد باسعادت امام رضا آخر این دهه است.
حجت الاسلام گنجه ای ادامه داد: یک روایت کوتاه از دلبند امام رضا ،امام جواد نقل میکنم هر کسی که از راه دور من را زیارت کند و مزار من را زیارت کند من هم روز قیامت به دیدارش خواهم رفت تا اینکه از ترس های روز قیامت نجاتش دهم وقتی پرونده های دست بندگان میدهند دست راست یا دست چپ دهند برای امام رضا فرق ندارد و دوم بر پل سراط و هنگام محاسبه اعمال.
پایان پیام/

    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری تحلیلی صدای باشت در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید